HAZIRLIK ATLAMA KURSU

 

HAZIRLIK EĞİTİMİ NEDİR? 

Bilindiği gibi günümüzde artık her üniversite öğrencisinden en az orta düzeyde yabancı dil bilgisi beklenmektedir. Bu yüzden tüm üniversiteler hazırlık bölümünde öğrencilerinin yabancı dil seviyesini yeterli düzeye getirir, öğrencilerini daha sonra bölüme gönderirler. Başarısız olan öğrenciler ise; bir yıl daha hazırlığı tekrar etmek durumunda kalırlar. Hazırlık süresince her öğrenci yaklaşık 900 saat İngilizce eğitimi almış olur. Ve birçok okul “kur” sistemi uygular. Yani, öğrenci belli periyotlarda “kur” atlama sınavlarına girer ve başarılı olması koşuluyla bir üst kura geçer. Sene başında yapılan hazırlık atlama sınavlarında başarılı olan öğrenciler doğrudan bölüme geçerken, başarısız olanlar ise kendi içlerinde seviyelerine göre ayrılırlar.
 
Hazırlık atlama ya da diğer adıyla yabancı dil “yeterlik sınavı” bir öğretim yılında bir çok üniversitede 3 defa uygulanır. Bu süreçler Eylül – Ocak – Haziran aylarında yapılan sınavlarla belirlenir. Örneğin, öğrenci Ocak dönemi sınavıyla başarı yakalamışsa, dönem arası olmasına rağmen bölümüne gönderilir. 

NEDEN BU KADAR ÇOK ÖĞRENCİ BAŞARISIZ OLUYOR? 

 

Yeni açılan üniversitelerle birlikte bu sezon Ankara’da yaklaşık 27 bin öğrenci daha üniversiteli olacak. Bu sayının %90’ı hazırlık eğitimi alacak ve altyapısı iyi olan öğrencilerin bu bir yıllık eğitimi almadan doğrudan bölüme geçme şansları olacak. Bir yıl gibi bir avantaj onlara iş hayatında pozitif olarak geri dönecektir. 

Hazırlık sınıfında bu kadar fazla öğrencinin başarısız olmasının tek bir sebebi yok elbette. Ortaöğretimde yabancı dil bölümünü seçen % 7’lik dilim hariç, diğer öğrencilerin tümünün TM/MF/TS gibi bölümleri tercih etmesi önemli bir sebeptir. Bu öğrenciler dil okumak istemedikleri ya da farklı alanlarda kariyer hedefledikleri için alan dersleri dahilinde olmayan İngilizce dersi, öğrenci 12. sınıfa geldiğinde neredeyse tamamen unutulmuş oluyor. Öğrenci mecburen, yıllarca gördüğü İngilizce dersini en başından bir daha ve “akademik” düzeyde, öğrenmek zorunda kalıyor. 

İlk ve ortaöğretimde verilen yabancı dil eğitiminin yetersiz olması ve dil öğreniminin öneminin vurgulanmaması aslında öğrencinin çok da suçlu olmadığını gösteriyor. Yetersiz eğitim almış öğrencinin bu şekilde üniversiteye kadar gelip orada da akademik bir İngilizce ile tanışması, işleri içinden çıkılmaz bir hale sokuyor. Çünkü derste işlenen İngilizce ile sınavlarda sorulan İngilizce’nin örtüşmemesi öğrenciyi İngilizce’den daha da uzaklaştırıyor. 

Başka bir sebep de öğrencilerin üniversite hayatına başladıkları güz döneminin öğrenim anlamında verimli geçmemesidir. Yeni üniversiteli olan öğrenci rehavete kapılıp işin ciddiyetine varamayınca, temelin en önemli şey olduğu İngilizce’ye sonradan ayak uydurma problemi çekiyor ve çözümü kursa gitmekte buluyor. Ödevlerini zamanında yapmayan ve çok ders kaçıran öğrenciler, kısa süre sonra bu süreçten uzaklaşıyorlar. Ancak TAD Dil Kursu olarak hedefimiz , yıl içinde okulundaki hazırlık atlama sınavlarında başarı elde edememiş öğrenciler ve bu yıl üniversiteyi kazanıp ilk defa hazırlık sürecine girecek öğrencilere kalıcı çözümler üreterek hazırlık sınavını başarmalarını sağlamaktır. 

NEDEN İNGİLİZCE ?

 

Günümüzde İngilizce birçok öğrenci için üniversiteye geldiklerinde geçmesi zorunlu bir ders olup , yeterlik sınavları dahilinde belli not barajlarıyla uygulanmaktadır. Yabancı dil bilgisinin önemi Türkiye’de her geçen gün artmaktadır ve öğrencilerin okuyacağı bölüm ne olursa olsun İngilizce hazırlık eğitimi istisna bölümler hariç hepsinde uygulanmaktadır. Bu nedenle İngilizce’yi bir zorunluluk olarak görmek yerine bir gereklilik olarak görmek gerekir. Avrupa ülkelerine baktığımızda da birçok ülkede genç nüfusun önemli bir bölümü en az 2-3 yabancı dili konuşabilir haldedir. Öğrencilerimizin çağı yakalaması adına da dünya dili olan İngilizce’yi en iyi şekilde öğrenmeleri yine onların yararına olacaktır. 

TAD YABANCI DİL KURSUNDA HAZIRLIK ATLAMA PROGRAMI NASILDIR? 

 

Hazırlık atlama gibi zorlu ve riskli bir program TAD Dil Kurs’unda birçok özel kursla desteklenmektedir. Türkiye’nin en eski ve prestijli dil kurslarından biri olan TAD Yabancı Dil Kursu, tecrübesiyle ve bu alanda uzman kadrosuyla hizmet vermeye devam etmektedir. Temmuz 2014 döneminde yenisi başlayacak olan hazırlık atlama kursları için kayıtlarımız devam etmektedir. Seviye tespit sınavı uygulanarak, üniversitenizin sistemine uygun bir eğitim alacağınız yoğun kurslarımızda, dönem içinde tamamlayamadığınız her eksiği kapatma şansı bulup, sınava çok daha özgüvenli girebileceksiniz. 

YETERLİK SINAVINI SADECE KENDİ OKULUMUN UYGULADIĞI SINAVLA MI VERMEK ZORUNDAYIM? 

 

Üniversite sayısının giderek arttığı Ankara’da birçok üniversite hazırlık eğitimiyle ilgili farklı sistemler uygulamaktadır. Bazı üniversiteler öğrenciden dil bilgisi, okuma, yazma, dinleme ve konuşma gibi becerilerin hepsini beklerken, kimi üniversiteler ise bunların sadece bir bölümünü istemektedir. Yine aynı şekilde bazı üniversiteler de kendi uyguladığı sınavı geçemeyen öğrencilere YDS, TOEFL , IELTS gibi uluslararası ya da ulusal geçerliliği olan sınavlarla da geçme hakkı verir. TAD Yabancı Dil Kursu'nda bu alternatifleri de bulabilirsiniz.Şubeler

-->

Türk Amerikan Derneği